Jak często używasz narzędzia, którego podstawowa zasada sięga prawie do początków rolnictwa, a mimo to, z wieloma w sumie minimalnymi modernizacjami w ciągu swojej historii, jest nadal w użyciu na całym świecie, gdyż nawet teraz się sprawdza?

 

Jakie są szanse na to, że to narzędzie jest również fizycznie pięknym obiektem, dającym radość w użytkowaniu?

 

Kosa nie ma włącznika, który uruchamia koszenie. Wymaga umiejętności, z których można być dumnym. Czy jakakolwiek kosiarka daje takie poczucie satysfakcji?

Idea używania kosy w dzisiejszych czasach nasuwa podejrzenie chęci powrotu do epoki, kiedy ludzie przemęczali się ciężką pracą fizyczną. W wieku, w którym nie potrafimy wyobrazić sobie życia bez prądu czy ropy, nie zdajemy sobie sprawy, że ręczne narzędzie może pokonać nowoczesną technologię na każdym polu.

Chcielibyśmy zachęcić do wymiany kosiarek na kosy; pokazać potencjał tego narzędzia i to, że może stanowić nie tylko narzędzie pracy, ale także wspaniały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu, jeśli tylko zechcecie spróbować.

Zalety kosy:

Ekonomiczna

Największą przewagą kosy nad kosiarkami jest fakt, że są one znacznie tańsze od kosiarek. „Tańszy” w tym kontekście obejmuje średnie koszty zakupu i eksploatacji.

Przeciętna kosa jest tańsza w zakupie niż przeciętna kosiarka. Koszty eksploatacji kosy są praktycznie zerowe, a kosiarki mechaniczne wymagają zakupu paliwa lub energii elektrycznej, a także oleju i części zamiennych, ich przechowywania a także często specjalistycznego serwisu, od którego jesteś zależny. Kosy nie wymagają żadnej obsługi poza dbaniem o ostrze.

Często mówią, że im bardziej skomplikowany jest produkt, tym więcej może się nie udać. Kiedy patrzysz na kosę, jasne jest, że tak naprawdę niewiele może się zepsuć. Jeśli ostrze jest odpowiednio konserwowane, jedynym innym problemem, na który możesz się natknąć, są drzazgi tworzące się na rączkach.

Dla porównania kosiarki do trawy są znacznie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie i ich średnia żywotność  byłaby bardzo krótka w porównaniu z kosą. Również wiele współczesnych kosiarek po prostu nie jest zbudowanych z myślą o trwałości. Tak więc, podczas gdy kosa jest zasadniczo „narzędziem na całe życie”, prawie na pewno będziesz wymieniać kosiarkę co kilka lat.

Uniwersalna i precyzyjna

Kosą można ciąć trawę, szuwary, osty, pokrzywy, paprocie, zboże, zarośla a nawet małe drzewka. Ponieważ kosa jest niezwykle przenośna, nadaje się do pracy w odległych lub niedostępnych miejscach. 

Kosy tną dokładnie tam, gdzie im każesz, bez rozdrabniania odciętej rośliny na kawałki, dzięki czemu świetnie nadają się do zbioru zboża czy cięcia żywokostu na ściółkę. Ponieważ kosy są narzędziem ręcznym w tradycyjnym sensie, są łatwiejsze w manipulowaniu niż nawet najbardziej zwrotne kosiarki. Ułatwia to omijanie przeszkód. Ze względu na precyzję i manewrowalność umożliwiają dokładne obkoszenie drzewek bez ich uszkadzania, zostawienie pojedynczej owocującej jagody, pozwalają kosić koniczynę czerwoną na 10 cm, ale trawnik tuż przy ziemi i możesz poczuć, że uderzasz o upadłą gałąź, zanim uszkodzisz swoje narzędzie. W przeciwieństwie do kosiarek kosy doskonale nadają się do koszenia mokrej trawy. To czyni je lepszym narzędziem na wilgotne poranki lub deszczowe dni.

Przyjazna dla użytkownika

Nie niesie za sobą ryzyka latających odprysków, takich jak psie kupy, małe kamyki czy pryskające trujące soki (np. barszcz Sosnowskiego). Jest praktycznie bezgłośna przy pracy - można słuchać śpiewu ptaków, rozmawiać i, co nie mniej ważne, nie przeszkadzać innym.

Koszenie kosą jest doskonałym ćwiczeniem fizycznym. Przy prawidłowym użytkowaniu koszenie kosą nie obciążające dla kręgosłupa, a wręcz przeciwnie - wzmacnia centrum. Istnieją narzędzia, które są przyjazne dla środowiska, wydajne w zadaniu, do którego zostały zaprojektowane, jednak żadne z nich nie może się równać z potencjałem kosy do tak płynnego, wyważonego i zdrowego ruchu. Aktywności fizyczne, które pod tym względem dorównują lub mogą przewyższać koszenie, są w większości traktowane jako rekreacja, sport lub terapia indywidualna. Nie przyczyniają się tak bezpośrednio do zmniejszenia wpływu na nasze środowisko, wykonując jednocześnie zadanie, które uważamy za „pracę”.

Przyjazna dla środowiska

 Kosiarka spalinowa powoduje znaczne zanieczyszczenie i chociaż przepisy dotyczące emisji są teraz surowsze niż kiedykolwiek wcześniej, faktem jest, że nadal zanieczyszczają. Warto pamiętać, że kosiarki elektryczne i akumulatorowe również zwiększają Twój ślad węglowy.
Kosa jest zeroemisyjna - żadne paliwo nie jest używane (z wyjątkiem żywności dla operatora) , a w związku z tym brak emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń. Sama produkcja ostrza również jest niskoemisyjna, a produkt trwały i obojętny dla środowiska.

Koszenie kosą to również mniej bezpośredniego niepokojenia dzikich zwierząt i dużo większa możliwość ominięcia śpiących jeży, mrowisk, ropuch, gniazd itp. jak również dużo mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia małych owadów w porównaniu z wirującym ostrzem lub żyłką.

Czysta, nie poszarpana krawędź cięcia powoduje mniejsze uszkodzenie roślin, mniejszą utratę wody a tym samym szybszą ich regenerację. Samo ostrze nie pozostawia żadnych odpadów, w odróżnieniu od mikroplastiku rozsiewanego przez kosiarki żyłkowe.